صفحه اصلی / تازه های هرمزگانی / مقالات / تأملی بر المانهای جدید شهر بندرعباس

تأملی بر المانهای جدید شهر بندرعباس

http://s7.picofile.com/file/8248208276/Hormozgani1212_Copy.jpg

http://s6.picofile.com/file/8247796734/Hormozgani_4.jpg

.

.

به گزارش هرمزگانی دات نت، در ابتدای سال جدید شهرداری بندرعباس در اقدامی ارزنده با نصب المان هایی خاص با هویت جنوبی ، چهره ی متفاوتی را به شهر بخشید ، نصب المان های جدید در کنار خط ساحلی که بیشترین تردد مسافران نوروزی را شامل می شد را می توان هوشمندانه توصیف کرد اما نکته ای که در این بین گویا از نگاه متولین این امر دور مانده یا به هر دلیلی اجرا نشده ، مشخص نبودن هویت به خصوص  دو المانی که مربوط به  (حسین ابن حاسب هرمزی و سرتيپ احمدخان) می باشد اما این شخصیت ها نه اینکه برای مسافرین حتی برای مردم هرمزگان هم چندان شناخته شده نیستند و این ضعف را می توان به کل جامعه هرمزگانی نسبت داد که در مورد تاریخ ، هویت و فرهنگ خویش اطلاعات کمی دارند ، حال که با اقدام شهرداری این سوال در بین شهروندان و مسافرین پیش می آید که این شخصیت ها در واقع چه کسانی هستند؟ می توان تابلویی در کنار این المان ها با  مضنون معرفی و برشمردن افتخارات  آنها نصب نمود و از این طریق نه تنها به زیبایی منظر شهری کمک شده بلکه به آگاهی مردم نیز کمک می شود. همین مورد نیز در مورد المانهایی همچون صیاد مروارید و یا صیادان آفتاب نیز صدق می کند، می توان با توضیحاتی در مورد نحوه ی  ماهیگیری و یا تاریخچه صید مروارید در استان اطلاعات بهتری در اختیار مردم قرار داد .

.

در نکته ی بعدی که باید به آن توجه ی بیشتری نمود، نحوه نگهداری از این المانها می باشد با توجه به اینکه اکثر این المان ها بر روی زمین نصب شده اند و دسترسی راحتی به آن وجود دارد ، می توان با کشیدن حصاری مناسب به طریقی که باعث معدودیت و کمتر آسیب دیدن این المانها شود تا هزینه هایی که صرف ساخت و نصب آن شده است پس گذشت صباحی بی نتیجه نماند.

.

گزارش و عکاس : علی آرمان نژاد – هرمزگانی دات نت

.

پ ن : توضیح مختصری در مورد این دو شخصیت گرانبها :

.

http://s7.picofile.com/file/8247796684/Hormozgani_2.jpg

.

حسين بن موسي هرمزي حاسب – دانشمند، منجم و رياضيدان ايراني، الماسی در کرانه خلیج فارس سندی دیگر بر اثبات تمدن و تاریخ در سرزمینهای حاشیه شمالی خلیج فارس است. كه بر اساس مستندات تاريخي وي در نيمه ي سوم قرن چهارم و اوايل قرن پنجم شمسي در بندر هرمز (ميناب فعلي) مي زيسته وبا ابوريحان بيروني، كوشيار گيلاني وابوالوفاي بوزجاني هم عصر بوده است.لقب حاسب نشان مي دهد كه وي همچون ساير منجمان دوره ي اسلامي در رياضيات نيز ماهر بوده است. تنها اثر باقي مانده از وي ذيج شستكه است كه در جايگاه خود شاهكاري عظيم به حساب مي آيد، چرا كه حدود هزار سال پيش و با امكانات آن زمان حسين بن موسي هرمزي مبادرت به محاسبه ي سالهاي كرات آسماني همچون ماه، زهره،مريخ،زحل ومشتري نموده است وشگفت آنكه محاسبات وي با محاسبات دقيق امروزي يا كاملا يكسان است ويا اينكه تنها درچند دقيقه اختلاف دارد. این دانشمند مینابی هفت کتاب جامع را در زمینه علوم زمان خود منتشر نموده که هم اکنون كهنترين نسخه ي عربي ذيج شستكه حسين بن موسي هرمزي در كتابخانه آستان قدس رضوي در مشهد نگهداري مي شوند .

.

http://s6.picofile.com/file/8247796676/Hormozgani_1.jpg

.

سرتيپ حاج احمدخان – از نامداران ديواني بود و در عهد ناصرالدين شاه سال ها مقام حاكمي بنادر را برعهده داشت. نامه هاي زيادي با مُهر و امضاي « احمد » در مجموعه اسناد ناصري وزارت خارجه نگهداري مي شود كه اين اسناد از نظر تاريخ سياسي بنادر جنوب حائز اهميت است. از اقدامات مهم این شخصیت بومی از لحاظ سیاسی ایجاد توافق نامه ای جهت آزادسازی جزایر تنب بزرگ و کوچک بود، سرتيپ احمد خان كبابي اهل ادب و شعر بوده و آثاري كه اكنون از او به يادگار مانده شاهد اين ادعاست.

همه ي اين آثار در كتابخانه ي مركزي دانشگاه تهران نگهداري مي شود، كه برخي از آن ها عبارتند از :

ديوان اشعار به فارسي ،  انساب العرب به عربي ،  المعدنيات به عربي ، سفرنامه ي سرتيپ حاجي احمدخان به اتفاق حسينعلي خان نظام السلطنه از بوشهر به بنادر ديگر خليج فارس در سال 1309 هـ ق.

تمام نامه ها و اسنادي كه به مناسبت هاي مختلف از طرف ناصرالدين شاه و بزرگان آن زمان به افتخار سرتيپ احمدخان صادر شده اكنون موجود است و سديدالسلطنه بعضي از آن ها را در كتابش آورده است.

 

.

http://s6.picofile.com/file/8247796718/Hormozgani_3.jpg

صیاد مروارید

دیدگاهتان را بنویسید